Naše technologie

klasická a poctivá

první se to musí poctivě uvařit

Varna

V pivovaru Kácov můžete obdivovat klasickou celoměděnou dvounádobovou varní soupravu, kterou tvoří scezovací káď a rmutomladinová pánev. Nádoby v roce 1957 vyrobila firma Ziemann, což je jeden z nejprestižnějších výrobců pivovarských technologii. V této podobě jsou varní nádoby v Kácově umístěny od roku 2007, kdy byly zrekonstruovány a předělány na ruční provoz. V čistě manuální podobě do té doby fungovaly ve Švýcarsku, odkud byly zakoupeny. Jejich objem je koncipován tak, aby obsluha vyrážela až sto hektolitrů horké mladiny při délce trvání varního procesu deset hodin.

poté necháme pracovat pivovarské kvasnice

Spilka

Zchlazená mladina se přečerpá do prostorů pro hlavní kvašení zvaných spilka. Hlavní kvašení piv Hubertus probíhá v otevřených kvasných kádích v prostorách spilky dle tradičních postupů výroby českých piv. Když je káď naplněna mladinou, vlijí se do ní pivovarské kvasinky, které začnou zpracovávat cukry v ní obsažené a produkovat z nich alkohol a oxid uhličitý. Z tohoto důvodu musí být prostory dobře odvětrány a navíc chlazeny, jelikož při kvašení se uvolňuje značné množství tepla, které by rozkvašenou mladinu ohřívalo na vyšší teplotu, při které mohou vznikat nežádoucí chuťové odchylky.

…a správný český ležák musí ležet

Ležácký sklep

Proces zrání, alespoň u piva Hubertus, odděleně od hlavního kvašení v ležáckých sklepích, které jsou z větší části umístěny prostorách historických sklepů obklopujících původní lednici. Ve 35 smaltovaných, uponových či nerezových ležáckých tancích pivo zraje pod přetlakem okolo jedné atmosféry při teplotách 0 až 3°C, aby se nasytilo oxidem uhličitým a získalo tak říz a dobrou pěnivost. Dále dozrává chuťově, srovnává se hořkost  a v neposlední řadě se částečně vyčiří. V ležáckém sklepě se pivo zdrží podle stupňovitosti a teplot od tří týdnů po několik měsíců a na konci procesu jej lze již přímo z tanku pít. Pokud tak učiníte nebo se přímo z tanku stočí do obalu, jedná se o pivo označované jako kvasnicové nebo přesněji nefiltrované. V takové podobě je zakalené od přítomných zbylých kvasnic, po nichž i částečně voní a chutná, a je bohatší o mnoho vitamínu zejména skupiny B.

hotové pivo stáčíme šetrně a s citem do skleněných lahví

Stáčírna lahví

V pivovaru Hubertus se stáčí pivo do skleněných lahví a do PET lahví. V PET lahvích se prodává výhradně nefiltrované pivo, ve skle filtrované. Stáčírna skleněných lahví je v pivovaru Hubertus v provozu již od roku 2011. Lahvová linka prošla modernizací v roce 2016, kdy kácovský pivovar začal používat nové vlastní lahve typu Hubertus, jednalo se hlavně o modernizaci etiketovací linky, u které bylo nutné přidat nové komponenty, kvůli zvýšení počtu etiket na jedné lahví ze dvou na tří – tedy přední etiketa a krček, ale navíc i zadní etiketa.

a stáčíme též do sudů…

Stáčírna sudů

Současná stáčírna sudů v pivovaru Hubertus slouží již od roku 2006 a je zároveň jednou z nejdůležitějších linek v pivovaru Hubertus, jelikož Kácovský pivovar prodává většinu piva právě v KEG obalech. Zaměstnanci pivovaru obsluhují tuto linku ve 2 až 3 lidech a zpravidla se zde střídají dvě směny.