Suroviny

V pivovaru Hubertus se piva vyrábí výhradně z vybraných surovin prvotřídní kvality, kterými jsou pouze slad, chmel, voda a pivovarské kvasinky.

Voda

VODA je klíčovou surovinou pro výrobu piva. Pivovar Hubertus používá komunální vodu. Voda dále prochází ošetřením v úpravně vody, kde je zajištěna její absolutní nezávadnost tak, aby mohla být použita pro výrobu piva.

Slad

SLAD je nejdůležitější surovinou při výrobě českého piva. Používá se převážně slad ječný, kde je vstupní obilovinou ječmen. Dalšími typy jsou například pšeničný či žitný slad. Slady se vyrábí ve sladovnách, které mohou být součástí pivovaru. V pivovaru Hubertus sladovna v současné době není a slad nakupujeme od certifikovaných dodavatelů. Pro výrobu našich piv používáme následující druhy sladů:
Slad Světlý (nazývaný také Český nebo Plzeňský) – základ českého piva, tvoří přibližně 99 % složení pevných surovin v pivě.
Slad Bavorský (nazývaný také Mnichovský) – je základem pro výrobu našeho tmavého piva, případně některých pivních speciálů
Slad Karamelový – svým podílem je „kořením“ ve světlých pivech a nezbytnou součástí tmavého piva
Slad Barvící (nazývaný také Barevný či Pražený) – je nezbytnou součástí tmavého piva

Chmel

CHMEL jako jedna ze tří základních surovin pro výrobu piva, je představován usušenými chmelovými hlávkami samičích rostlin chmele evropského. Chmel se používá výhradně ve formě chmelových granulí, což jsou usušené, rozemleté a slisované chmelové hlávky. Poskytuje typickou hořkou chuť, která přispívá k tvorbě charakteristického aroma, zároveň je také nezbytným přirozeným konzervantem v pivě. Pro výrobu piva Hubertus se používají odrůdy žateckých chmelů schválené pro výrobu Českého piva – Žatecký Poloraný Červeňák a Sládek.

Kvasinky

KVASINKY mají zásadní vliv na výsledný produkt. Pivovarské kvasinky jsou speciálně vyšlechtěné kmeny mikroorganismů. Jejich hlavním a nezbytným úkolem při výrobě piva je přeměna cukrů na alkohol a oxid uhličitý. Při kvašení vznikají i důležité vedlejší produkty, které dotváří chuť piva a bývají charakteristické pro jednotlivé výrobky, jedná se o estery, vyšší alkoholy a přidanou hodnotou piva jsou také vitaminy skupiny B. Při výrobě českých piv se využívají kvasinky spodního kvašení, tj. na konci kvašení sedimentují na dno kádě, pro tyto kvasinky jsou typické nízké teploty kvašení (okolo 10 °C). Pro výrobu některých speciálních piv (např. pšeničné, Ale, …) se používají kvasinky svrchního kvašení, které se na konci kvašení shlukují v dece na hladině piva v kádi, ty kvasí při vyšších teplotách.

Chcete to vidět na vlastní oči?